TTTS | תסמונת העברת דם בין עוברים

איך איבדתי את התאומות שלי בגלל תסמונת העברת דם בין עוברים

הפוסט הזה נועד לספק מידע ראשוני ולסייע לכל מי שמתמודדת עם הריון תאומים זהים עם שליה משותפת

כאשר הגענו לאולטרסאונד הראשון כבר הבנו שמדובר בהריון מיוחד. הטכנאית רואה דופק, ואז עוד אחד. אבל היא לא מחייכת ונראית מודאגת. יש לנו תאומים זהים ( אחר כך נגלה שהן תאומות ) אך היא לא מצליחה למצוא את המחיצה בינהן. היא חוששת שהן באותו שק אבל בבדיקה הבאה כבר רואים מחיצה, עדינה אבל קיימת ומאבחנים את ההריון שלנו כהריון מונו – בי :תאומות זהות בשני שקי הריון נפרדים אך עם שליה אחת משותפת.

התאומות הזהות שלנו נוצרו מפיצול של עובר בודד לאחר ארבעה עד שמונה ימים מההפריה. הן היו אחד, עכשיו יהן שתיים אך השורש שלהן משותף – יהיו להן טביעות אצבע זהות, אותו DNA, וגם שיליה משותפת. ברור לנו שזה מסוכן, רק שלא ברור עד כמה. העוברים שלנו מונוכוריאלים ביאמניוטים ואנחנו מבינות שמחכה לנו דרך ארוכה.

למרות שברור לנו שיש סיכון, אף אחד מהרופאים לא טורח להסביר לנו את המשמעות של הדבר. "זה מסובך, צריך לחכות ולראות".

איך מסובך? למה מחכים? מה הסיכויים? אין תשובות לשאלות.ttts, תסמונת העברת דם בין עוברים, תאומים זהים עם שליה משותפת, הריון מונו בימצאנו מעט חומר באינטרנט שמסביר מה הסיבוכים האפשריים,  אנחנו מבינות שהאיום הגדול ביותר כרגע הוא התסמונת הזו – תסמונת מעבר דם בין עוברים – Twin to twin transfusion syndrome:

"תסמונת מעבר דם בין עוברים הנה תסמונת המאפיינת תְּאוֹמִים חַד-עֲטִיפִיִּים (Monochorionic), ושכיחותה עמדת על 15%. בתסמונת זו, המתפתחת בשליש השני להיריון, מתקיים מעבר דם מעובר אחד-תורם, לעובר שני-מקבל, ובעקבות כך העובר התורם הופך לקטן וסובל מאנמיה וממיעוט מי שפיר, בעוד העובר המקבל סובל מפוליציתמיה (Polycythemia), הידרופס ואי ספיקה לבבית. " (מתוך ויקירפואה TTTS)

ההריון אובחן כהריון תאומים זהים עם שיליה משותפת, דבר שהצריך מעקב הריון בסיכון אך למרות זאת לא קרה. כבר בסקירת המערכות המוקדמת נראה שמתפתח פער בגדלים בין התאומות שמצביע בבירור על התפתחות של TTTS ולמרות זאת לא נשלחנו למעקב מתאים, לא קיבלנו הסבר על התסמונת ולא הציעו שמירת הריון. אבל הדבר החמור ביותר הוא שלא קיבלנו הפניה לתל השומר מקופת החולים למרות המלצה של הרופא המטפל.

לאחר שלושה שבועות שבהם המצב הידרדר במהירות הגענו לבית החולים אסף הרופא אובחן TTTS בדרגה 3. התאומה הקטנה אובחנה במצב STUCK, כלואה בשק ההריון שלה ללא יכולת לזוז.

זהו מצב שבו התאום התורם מדמם לתוך מחזור הדם של התאום המקבל. התאום התורם סובל מאנמיה, מיעוט מי שפיר קיצוני והופך ל"תאום תקוע" ללא יכולת לזוז או לייצר עוד מי שפיר.

מצב זה הוא שלב לפני מוות של התאום התורם. חשוב לי לציין שבשלושת השבועות האלה הייתי במעקב הריון בסיכון פעם בשבוע. הרופאה שערכה את המעקב לא הבינה במה מדובר, לא הכירה את התסמונת ולא היה ברשותה ציוד מתאים לעריכת בדיקות כמו בדיקת זרימות (דופלר) או מדידה מדוייקת של העוברים.

מעקב הריון בקופת החולים הוא פשוט לא מספיק!

שימו לב – חשוב לדרוש הפניה לבית חולים אשר מתמחה בהריונות תאומים זהים כמו תל השומר או הדסה הר הצופים.

ttts, תסמונת העברת דם בין עוברים, תאומים זהים עם שליה משותפת, הריון מונו בי
צריבת כלי דם משותפים בשליה , TTTS

את התאומות שלי לא הצלחתי להציל. הגעתי מאוחר מדי לבית החולים בתל השומר ולמרות הצוות הנפלא והמסור שעשה מעל ומעבר, הן לא שרדו וההריון הסתיים בלידה שקטה.

אם יש לכם הריון של תאומים זהים עם שיליה משותפת חשוב שתדעו – יש דרך לטפל ולהציל אחוז גבוה מאוד מהמקרים. אל תפחדו ואל תתייאשו, פנו לפרופ' שלמה ליפיץ וד"ר בועז וייס מתל השומר באופן עצמאי, גם ללא הפנייה.

אני מקווה שאצליח לתרום לידע בנושא, שאתן כוחות להורים שמתמודדים עם הריון כזה ואצליח להציל תינוקות של אחרים מההשלכות האיומות של תסמונת TTTS.

מה זה TTTS או תסמונת העברת דם בין עוברים?

תסמונת מעבר דם בין עוברים – Twin to twin transfusion syndrome היא תסמונת המתקיימת רק בתאומים זהים עם שליה משותפת ( הריון מונו – בי או תאומים מונוכוריאלים ביאמניוטים ) כאשר נוצר חיבור בין כלי דם בשיליה ותאום אחד המכונה "התורם" מעביר דם מגופו אל התורם השני המכונה " מקבל".

התאום התורם יסבול מהשלכות של מעבר דם והדבר יתבטא באנמיה, מיעוט מי שפיר ופיגור בגדילה ואילו התאום המקבל יסבול מבעיות בתפקוד הלב, בצקות וריבוי מי שפיר. לא קיימים מחקרים מדויקים על תסמונת TTTS , אך ההערכה היא ששכיחותה בכ-20% מהריונות תאומים זהים. אם שכיחות היריון של תאומים זהים היא 3:1,000, אז שכיחות ה-TTTS היא כ 3:5,000.

דברים שחשוב לדעת על תסמונת העברת דם בין עוברים

חשוב לדעת שתסמונת העברת דם בין עוברים מתפתחת בכמה שלבים. זיהוי של תסמונת העברת דם בין עוברים בשלבים הראשונים וטיפול מתאים מצילים חיים. חמשת השלבים של TTTS:

שלב 1: בין התאומים מתפתח פער גדילה של 15%-20% 20% וכתוצאה ממנו חוסר איזון של מי שפיר, כמות קטנה או מיעוט מי שפיר סביב התאום התורם וכמות גדולה באו ריבוי מי שפיר אצל תאום המקבל.
שלב 2: שלפוחית ​​השתן של תאום התורם נעלמת או שקשה לראות אותה בבדיקת אולטראסאונד.
שלב 3: נוצר חוסר איזון בזרימת דם ונוצרת בעיה בתפקוד לב באחד מהתאומים או בשניהם. הדבר בא לידי הביטוי בזרימת דם לא תקינה בחבל הטבור או בלבם של התאומים.
שלב 4: חוסר האיזון בזרימת דם גורם לסימנים של אי ספיקת לב באחד מהתאומים.
שלב 5: אחד מהתאומים נפטר ברחם מTTTS והשני בסכנה .

כבר בתחילת ההריון כאשר ההריון מאובחן כהריון תאומים זהים עם שיליה משותפת חשוב להיות במעקב ולהקפיד על מנוחה ברגליים מורמות. דרשו מעקב הריון בסיכון והפניה דחופה לבית חולים שיבא בתל השומר שם יש מחלקה מיוחדת אשר עוסקת בסיבוכי תאומים. אם לא קיבלתם הפניה כזו אל תתייאשו. גשו למיון יולדות בתל השומר בשעות הערב ודרשו טיפול.

כיצד מטפלים ב- TTTS?

בשלב הראשון – בדיקת אולטרסאונד שגרתית תראה אם מדובר בהריון תאומים זהים עם שיליה משותפת. זה שלב חשוב מאוד כי הוא מצביע על כך שהתינוקות שלך נמצאים בסיכון של 15% 20% להתפתחות התסמונת.

בין שבוע 16 להריון ועד שבוע 24 יש לבצע בדיקת אולטראסאונד אחת לשבוע. בשלב השני – אם מתפתחים סימנים של TTTS כמו שינוי בכמויות מי שפיר שונות או הבדלי גדילה יש לקבוע באיזה שלב של TTTS מדובר. בדיקת דופלר ואקו לב עוברי יתנו מידע לגבי תפקוד הלב וזרימות הדם.

דרשו את הבדיקות האלו מרופא הנשים שלכן. התפתחות של TTTS יכולה להתרחש בקצב מהיר מאוד, אפילו תוך כמה ימים.אפשרויות הטיפול בהמשך תלויות בשלב של TTTS, ונעות בין תצפית ומעקב לבין ניתוח לייזר בשליה.

תצפית ומעקב הריון באמצעות אולטרסאונד: חשוב לבצע תצפית ומעקב צמוד אחר התקדמותם של התאומים כדי לשלול התקדמות לשלב 2.

הפעולה או הניתוח המבוצעים כיום לטיפול בתסמונת העברת דם בין עוברים נקראת צריבת צריבת אנסטומוזות בשיליה. בפעולה זו נצרבים בלייזר כלי הדם המשותפים לתאומים בתוך השיליה במטרה להפסיק את העברת הדם בינהם.

בפעולה זו מוחדר פטוסקופ אל הרחם ובאמצעות מצלמה מזהים את האנסטומוזות ( חיבור כלי הדם ) על פני השליה. כאשר מזהים כלי דם האחראי למעבר דם לא תקין, צורבים אותו על ידי קרן לייזר. הניתוח מבוצע בהרדמה אפידורלית ומנוטר על ידי מכשיר אולטרסאונד שמוודא את מצבם התקין של העוברים ומסייע לרופא המנתח לבצע את הפעולה. ניתוח זה הוא הטיפול המומלץ במרבית המקרים של הריונות עם TTTS.

אם יש חשש בהריון שלך ל TTTS אל תתיאשי ואל תחכי. דרשי לקבל טיפול מתאים מצוות רופאים שמתמחה בתחום. קחי בחשבון שקופות החולים ורופאים מומחים לא מכירים את התחום ולא יודעים לתת מענה. חשוב מאוד לא לחכות, אם לא קיבלת הפניה מתאימה גשי לתל השומר באופן עצמאי.


בסרטון ניתן לראות הליך של צריבת כלי דם משותפים בשליה, TTTS, טיפול בתסמונת העברת דם בין עוברים

Operative fetoscopy to correct twin-twin transfusion syndrome from Dr. Ramen Chmait on Vimeo.

קישורים חשובים:

למאמר של פרופ' בועז וייס, פרופ' שלמה ליפיץ, פרופ' אייל שיף בנושא סיבוכים של הריונות תאמוים, תסמונת העברת דם בין עוברים – תאומים זהים ומה שבינהם
תסמונת מעבר דם בין עוברים – Twin to twin transfusion syndrome ב – ויקירפואה
בעיות ייחודיות לתאומים מונוכוריאלים באתר של שיבא תל השומר
תסמונת מעבר דם בין עוברים Twin-to-twin transfusion syndrome ב – ויקיפדיה
אתר עמותת TTTS בחו"ל

כל המידע בפוסט הוא מידע שנאסף מאתרי אינטרנט ומנסיון אישי ( לצערי ). התוכן אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי. מי שמעוניינת לשמוע יותר או לשוחח יכולה ליצור קשר במייל sharonmsr@gmail.com או דרך אתר תפוז.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s